Nowe rozgrywki od sezonu 2024. CS Superliga Juniorów szansą dla następów mistrzów

Młoda CS Superliga przeszła do historii. Rozgrywki, które funkcjonowały od 2021 roku zostaną zastapione przez CS Superligę Juniorów. Zmagania są jednocześnie Drużynowymi Mistrzostwami Polski do lat 18.

O co chodzi z CSSJ?

Formuła dotychczasowej Młodej CS Superligi, w której do startu byli dopuszczani także zawodnicy powyżej kategorii juniora, została zmieniona w znaczący sposób. Od tego roku niepełnoletni speedrowerzyści mogą rywalizować w CS Superlidze Juniorów. Zmagania będą odbywały się w grupach według kryterium geograficznego.

Na ten moment swój akces do CSSJ zgłosiło 8 klubów: KS Orzeł Gniezno, Mustang Żołędowo, LKS Szawer Leszno, OS Omega Ostrów, Lwy Częstochowa, TPD Kalety, TSŻ Toruń oraz ZKS Zielona Góra. Nie można wykluczyć, że pojawią się kolejne ekipy, bowiem zgłoszenia trwają do 29 lutego.

Jak będzie wyglądała CS Superliga Juniorów? – Na ten moment będą to dwie grupy po cztery zespoły, jednak w przypadku kolejnego zgłoszenia zmagania zostaną przeprowadzone w trzech grupach po trzy drużyny. Turnieje eliminacyjne to w zależności od finalnego kształtu grup albo trój, albo czwórmecze tam z czwórki zawodników drużyny tworzone są pary i rywalizacja jest typową jazdą w parach. Na turnieje eliminacyjne w kalendarzu są zaznaczone cztery terminy. Każdy z „grupowiczów” będzie gospodarzem jednych zawodów, jeśli grupy będą po 3 drużyny, to jeden termin się zwolni. W przypadku pozostania podziału na dwie grupy do finału awansują po dwie drużyny z obu grup – mówi w rozmowie z serwisem cssuperliga.pl sekretarz Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych Maciej Laskowski.

To był niezbędny ruch

Ta decyzja to efekt konsultacji, które prowadzono w środowisku już w poprzednich sezonach. – Z informacji jakie do mnie dochodzą, wynika, że dotychczasowa formuła Młodej CS Superligi nie spełniała swoich pierwotnych założeń. Już w ubiegłym roku były prowadzone rozmowy na linii zarząd-kluby na temat rozgrywek drużynowych dla młodzieży. W wyniku tych debat pojawił się pomysł formy powrotu do tego, co już było, a więc eliminacji do DMPJ – wspomina Laskowski.

Od 2025 roku udział w CSSJ będzie obowiązkowy dla ekip występujących w CS Superlidze oraz CS 1. Lidze. Jak mówi nam prezes PFKS Paweł Woźny, rozgrywki z czasem mogą zapewnić reprezentacji mocnych zawodników. – Od kilku lat zauważalny jest brak zawodników w wieku 15-18 lat, dlatego razem z delegatami, którzy przyjechali na Walne Zebranie w Gnieźnie, postanowiliśmy wprowadzić zapis obowiązkowej drużyny juniorów od 2025 roku. Jestem świadomy, że nie każdy klub posiada juniorów w wieku 15-18 lat, ale każdy klub ma żaków, młodzików i kadetów, o których trzeba dbać, żeby za kilka lat kluby miały mocnych juniorów, a reprezentacja Polski solidnych kadrowiczów. Dlatego też chodzi tutaj o podejście typowo szkoleniowe, aby zawodnicy kończący wiek młodzika czy kadeta nie kończyli swojej przygody ze speedrowerem, tylko byli przygotowani na rolę juniora w swoich drużynach – przekazał Paweł Woźny.

Były selekcjoner kadry juniorów widzi plusy

Marcin Puk, który przed laty prowadził naszą kadrę do lat 18 ku sukcesom na arenie międzynarodowej, dziś jest trenem gnieźnieńskiego Orła, a więc jednego z uczestników CSSJ. Zdaniem szkoleniowca to rozwiązanie ma wiele pozytywów. – Reformę Młodej CS Superligi oceniam bardzo pozytywnie. Trzy najważniejsze zmiany moim zdaniem, to rozgrywanie tej ligi wg. kryterium geograficznego, w inne dni niż mecze CS Superligi oraz wg. schematu „parowego”. Dostrzegam wiele podobieństw między aktualną CS Superligą Juniorów a rozgrywanymi wiele lat temu DMPJ. Ten dawny schemat miał wiele pozytywów. Przede wszystkim, młodsi zawodnicy mniej czasu spędzą w podróży na mecze, lepiej się poznają, a także będą mogli się w pełni skoncentrować tylko i wyłącznie na swoich zawodach – mówi nam Marcin Puk.

CSSJ jest też okazją dla speedrowerzystów, którzy zakończyli wiek żaka i stawiają pierwsze kroki w „dorosłym” ściganiu. – Należy zaznaczyć, że CS Superliga Juniorów da szansę na kolejne starty zawodnikom, którzy zakończyli rywalizację w kategorii żaków. Jestem przekonany, biorąc pod uwagę ilość żaków, że rozgrywki CS Superligi Juniorów będzie trzeba w najbliższej przyszłości w odpowiedni sposób rozbudować, aby w pełni zagospodarować potencjał licznej grupy zawodników obecnie rywalizujących w zawodach żaków – podkreśla Puk.

Warto wiedzieć

W terminarzu na sezon 2024 eliminacje do finału CSSJ przewidziano na: 13 kwietnia, 1 czerwca, 22 czerwca oraz 14 września. Drużynowego Mistrza Polski Juniorów poznamy w weekend 28-29 września w Żołędowie. Awans do finału w przypadku dwóch grup uzyskają po dwie najlepsze ekipy z każdej z grup. W przypadku podziału CSSJ na trzy grupy do walki o medale przystąpią po trzy najlepsze zespoły w fazie grupowej oraz drużyna z drugiego miejsca z największą ilością punktów.