Drwęca Kaszczorek

Mocnym bodźcem do powstania speedrowera na toruńskim osiedlu Kaszczorek był zorganizowany w czerwcu 2017 roku amatorski turniej „Sport i biesiada na Wygodzie”. Doszło wtedy do pokazów speedrowera z udziałem zawodników TSŻ-u Toruń, a rolę sędziego w trakcie turnieju sprawował obecny prezes Polskiej Federacji Klubów SpeedrowerowychMarcin Niedzielski. Kolejnym krokiem do powstania obiektu w tej części Grodu Kopernika była wygrana projektu budowy toru w ramach budżetu obywatelskiego. Z drugiej strony problem bogactwa sprawił, iż TSŻ posiadał zbyt wielu zawodników i nie każdy mógł liczyć na miejsce w ligowym składzie. Gdy połączono te dwa tematy najlepszym rozwiązaniem okazało się utworzenie drugiej drużyny TSŻ-u, która startowałaby na obiekcie w Kaszczorku. Tak oto powstała Drwęca, nazwa zespołu pochodzi od rzeki, która na terenie osiedla wpływa do Wisły.

Wodnicy zadebiutowali w CS Superlidze 21 czerwca 2020 roku, pierwszą ligową wygraną odnieśli 16 sierpnia 2020 roku w starciu z PKS Victorią Poczesna. Debiutancki sezon Drwęca zakończyła na 8. miejscu. Po tej kampanii drużyna przeszła sporą reorganizację. Skład został wzmocniony Borysem Wojciechowskim, Łukaszem Szpajdą i Bartłomiejem Sikorskim. Ponadto sztab szkoleniowy, który do 2021 roku tworzą menadżer Mikołaj Lis i trener Paweł Rybicki będą mieli do dyspozycji trzon zespołu z roku ubiegłego w osobach m.in.: Bartosza Fryckowskiego, Szymona Rząda, Dawida Jeziorka czy Martina Katarzyńskiego.

Sporym atutem Drwęcy jest dosyć długi i wymagający fizycznie obiekt. W 2023 miał on duży wpływ na to, że drużyna sięgnęła po mistrzostwo CS 1. Ligi. I choć ambicje sportowców są duże, to zgodnie z regulaminem Drwęca nie miała prawa uzyskać awansu. Był to zatem gorzki triumf.

Dane obiektu:
Adres: ul. Skierki, Toruń
Długość toru: 76,5 m
Szerokość toru na prostych/ łukach: 5,78 m
Profil toru: 5,2 / 1,8

Zdobycze medalowe w DMP

  • Złote medale: –
  • Srebrne medale: –
  • Brązowe medale: –

Kluby w internecie