MS Śląsk Świętochłowice

Speedrower w Świętochłowicach istnieje od 1997 roku, kiedy to powstała drużyna MUKS „Skałka-Śląsk”. Dwa lata później świętochłowiczanie zadebiutowali w walce o Drużynowe Mistrzostwo Polski, ale na pierwszą zdobycz przyszło im czekać, aż do 2012 roku, kiedy to – jako już MKS Śląsk wywalczyli brązowe medale.

Są przykładem ciężkiej i konsekwentnej pracy, bowiem w ostatnich latach nie schodzą z podium DMP. Ba, w sezonie 2020 Śląsk świętował swoje drugie mistrzostwo w historii. MS Śląsk Świętochłowice ma na swoim koncie sześć medali w najwyższej klasie rozgrywkowej. Z czego, aż pięć zdobytych w ostatnich pięciu sezonach.

Przez ponad dwie dekady w barwach Śląska startowało wielu zawodników, często mających ścisłe związki ze speedwayem, jak np. Tomasz i Marcel Krzykowscy czy Mateusz Pacek. Oprócz nich są także zawodnicy z rodzin o mocnych żużlowych tradycjach – Kamil Bielica (syn Antoniego) i Dawid Bas (syn Mirosława, bratanek Krzysztofa).

Choć zespół jest stosunkowo młodą ekipą, to z perspektywy czasu można ocenić, że kilku zawodników osiągnęło już miano żywej legend. W tym gronie należy wymienić, chociażby wspomnianych – Basa i Bielicę, ale również: Kamila BielaczkaMarcina ErbiszaKrzysztofa Krawczyka, czy Marka PronobisaTomasza Warzyńskiego.

Od początku domem świętochłowiczan jest obiekt przy ulicy Bytomskiej. Znajdujący się w przepięknych okolicznościach przyrody w kompleksie OSiR „Skałka”. Ślązacy mogą się też pochwalić najwierniejszym i największym klubem kibica. Każdy mecz przy Bytomskiej 40 oglądają rzesze fanów kochających speedrower.

Dane obiektu:
Adres: ul. Bytomska 40, Świętochłowice
Długość toru: 68 m
Szerokość toru na prostych/ łukach: 7 m
Profil toru: 3 stopy/7 stóp

 

Zdobycze medalowe w DMP

  • Złote medale: 2018, 2020
  • Srebrne medale: 2019, 2021
  • Brązowe medale: 2012, 2016, 2017

Kluby w internecie