PKS Victoria Poczesna

Historia speedrowera w Poczesnej sięga tak naprawdę roku 2009. Wtedy to czwórka kolegów po szkole udała się na boisko betonowe do koszykówki w Bargłach. Na tymże prowizorycznym torze odjechali kilka wyścigów. Tak im się to spodobało, że postanowili powtórzyć te zawody. Na kolejne ściganie zaprosili innych kumpli, oni również wciągnęli się w tą zabawę. Wszystko rozkręciło się w bardzo szybkim tempie. W 2010 roku amatorski speedrower przeniósł się na betonowe boisko w Poczesnej. Jednak w 2011 roku powrócił na Bargły, a także powstał nowy ośrodek wyścigów – na Zawodziu.

PKS Victoria Poczesna została założona dopiero w 2013 roku. Tym samym ten podczęstochowski ośrodek jest jednym z najmłodszych w naszym kraju. Speedrowerzyści z Poczesnej krok po kroku budowali swoją pozycję. Zaczynali od toru, który wielu nazywa dzikim torem – w Częstochowie. Jakiś czas temu doczekali się jednak obiektu, który gościł już mistrzostwa świata i mistrzostwa Europy. W 2019 roku PKS Victoria wygrała 1. Ligę w okręgu południowym, co było ważnym wydarzeniem w historii tego ośrodka.

’Poczesną śmiało można nazwać przyszłością polskiego speedrowera. Praca jaką z żakami od kilku lat wykonuje trener Paweł Rajczyk przyniesie efekty także w starszych kategoriach, a na chwilę obecną mogą się oni poszczycić tytułem mistrza kraju do lat 12.

Dziś pierwsze skrzypce w zespole grają Daniel Kamionka i Jan Knapiński. Solidnym wzmocnieniem może być także osoba Mateusza Złotnickiego. Pocześnianie nadal czekają na swój pierwszy triumf w CS Superlidze. Jak dotąd w zmaganiach ligowych zdobyli jeden punkt, za sprawą remisu w starciu z PKS-em Wirażem Ostrów.

Na sukcesy formacji seniorskiej drużyny PKS Victorii Poczesna miała przyjść pora. Klub cały czas tworzył solidne podwaliny pod przyszłe lata. I w 2023 roku na pewno za duże osiągnięcie pocześniańskiej ekipy trzeba uznać fakt, że drużyna awansowała do CS Superligi. Warto jednak odnotować, że nie z pierwszego, a trzeciego miejsca.

Dane obiektu:
Adres: ul. Śląska 84 (teren OSP), Bargły
Długość toru: 66 m
Szerokość toru na prostych/ łukach: 6 m / 6,5 m
Profil toru: 3-5 stopni / 5-12 stopni

Zdobycze medalowe w DMP

  • Złote medale: –
  • Srebrne medale: –
  • Brązowe medale: –

Kluby w internecie