KS Aseko Orzeł Gniezno

Dzieje gnieźnieńskiego speedrowera to dobry materiał na serial. Swoje początki ma on w 1989 roku, kiedy to na stadionie żużlowym organizowano wyścigi rowerowe z okazji dnia dziecka. Kolejnym krokiem było utworzenie w 1991 roku międzyszkolnej Ligi BMX. W 1993 roku gnieźnieński speedrower przeniósł się na nowo powstały obiekt, mieszczący się przy ulicy Wrzesińskiej 25 – w sąsiedztwie stadionu żużlowego.

Trener Stanisław Tamborski wraz ze swoimi podopiecznymi utworzyli Orła Gniezno. Zaczęli nawiązywać kontakty z innymi ośrodkami i w 1994 roku wzięli udział w Lidze Wielkopolskiej. Rok później wzięli udział w Lidze Ogólnopolskiej. Fenomenem ośrodka z pierwszej stolicy Polski jest ilość tytułów Drużynowego Mistrza Polski, gnieźnianie mają cztery złote medale w rozgrywkach ligowych zdobyte cztery lata z rzędu w okresie od 1999 do 2002 roku.

Speedrower w Gnieźnie spotkały jednak różne zawirowania. Pod koniec 2019 roku utworzono KS Orzeł Gniezno. Nowy twór po wielu chudych latach na nowo rozpalił w Grodzie Lecha miłość i modę na speedrower. Mecze na nowym obiekcie przy Parkowej przyciągały całe rzesze kibiców. W sezonie 2020 zespół prowadzony przez Marcina Puka był istną rewelacją, a nowy tor stanowił twierdzę nie do zdobycia. Ostatecznie gnieźnianie zakończyli te rozgrywki na zaskakująco dobrym drugim miejscu. Tytułem Indywidualnego Mistrza Polski pochwalić się mógł z kolei Łukasz Łaniecki.

Kolejnym krokiem wydawała się być walka o złoty medal. Gwiazdą drużyny był siedemnastoletni Mikołaj Menz, który oprócz posiadania wielkiego talentu, ciężko pracuje. Oprócz niego w kadrze Orła znalazły się tak wybitne osobistości jak Arkadiusz Szymański, Paweł Kozłowski, Łukasz Kokott i Łukasz Łaniecki. Prezes Paweł Woźny w zimowym okienku pozyskał do KS Orła dwójkę wychowanków GKS-u Orła – Dariusza Bierniewicza i Mikołaja Reszelewskiego. Taka mieszanka młodości i doświadczenia zaowocowała zdobyciem pierwszego w historii klubu i piątego w historii miasta złotego medalu.

Przed sezonem 2022 z klubem rozstać się postanowił Arkadiusz Szymański, który wzmocnił drużynę TSŻ Toruń. Ostatni rok startów w kategorii junior miał Mikołaj Menz, który ponownie był jednym z liderów drużyny. Ekipa Marcina Puka od początku sezonu rozdawała karty i z dużą łatwością wygrała rundę zasadniczą, tak samo jak półfinały ze Szarżą Wrocław. Niestety w finale czegoś zabrakło i Orzeł Gniezno musiał się zadowolić tylko srebrnym medalem.  W kolejnym sezonie choć plany i apetyty były ogromne, to ekipa z pierwszej stolicy Polski musiała się pogodzić z pozycją poza pierwszą trójką.

Dane obiektu:
Adres: ul. Parkowa, Gniezno
Długość toru: 60,5 m
Szerokość toru na prostych/ łukach: –
Profil toru: –

Zdobycze medalowe w DMP

  • Złote medale: 2021
  • Srebrne medale: 2020, 2022
  • Brązowe medale: –

Kluby w internecie