Szarża Wrocław

Wrocław był jednym z pierwszych ośrodków w naszym kraju. Speedrowerowa Sparta była brązowym medalistą pierwszego sezonu rozgrywek o Drużynowe Mistrzostwo Polski w 1995 roku. Klub z miasta nad Odrą powoli pikował ku dołowi w skutek utraty głównego sponsora. Po raz ostatni wrocławianie wystąpili w zmaganiach ligowych w 2005 roku.

Jednak historia klubu z miasta, z którego pochodzą takie tuzy światowego speedrowera, jak Marcin Szymański (indywidualny mistrz świata z sezonów 2007 i 2013), Łukasz Nowacki (indywidualny mistrz świata z 2011 roku) czy Maciej Ganczarek (indywidualny mistrz Europy z 2008 roku) nie mogła się tak zakończyć. Dzięki triumfowi projektu zakładającego budowę obiektów sportowych przy Szkole Podstawowej 45 we Wrocławiu przy ulicy Krajewskiego 1, czyli tam gdzie niegdyś znajdował się obiekt Sparty w 2016 roku powstał nowy tor speedrowerowy.

W kwietniu 2020 roku były speedrowerzysta Adrian Kocur, natknął się na rozmowę z Marcinem Szymańskim, która ukazała się na łamach portalu speedwaynews.pl. Wywiad oraz konwersacja z popularnym „Martinezem” szybko przekonały rodowitego rawiczanina do odnowy speedrowera we Wrocławiu. Od początku jasnym celem był udział wrocławian w CS Superlidze w sezonie 2021. Klub przyjął nazwę Szarża, co jest nawiązaniem do określenia używanego przez Spartan w latach 90, XX wieku. Sezon 2020 stał w stolicy Dolnego Śląska pod znakiem organizacji imprez dla najmłodszych i amatorów. Zwłaszcza te drugie przyciągnęły na nowo do speedrowera wielu byłych zawodników.

Działaczom Szarży udało się zbudować mocny i ciekawy skład na czele z Marcinem Szymańskim, Bartoszem Grabowskim czy Mateuszem Packiem. Zespół miał walczyć o medal w CS Superlidze. Z całą pewnością kadra i klimat zbudowany wokół klubu dodawały kolorytu, ale nie udało się stanąć na podium.

W Dywizji B CS Superligi wystąpiła także Filu-Bud Szarża II Wrocław. Zespół stworzyli byli wrocławscy zawodnicy jak m.in. Rafał Kurpiel czy Michał Szmaj, ale także wypożyczeni z Harpagana Zielona GóraKrystian Górniaczyk, Paweł Kokot i Artur Bujnowski. Pierwsze speedrowerowe szlify zbiera tam także Błażej Wołoszyn – prekursor speedrowera w Lubaniu.

W 2023 roku wrocławskich Rateli zabrakło w rozgrywkach ligowych, ale Adrian Kocur zapowiadał powrót w 2024 roku. I słowa dotrzymał.

Dane obiektu:
Adres: ul. Krajewskiego 1, Wrocław
Długość toru: 70 m
Szerokość toru na prostych/ łukach: 6,05 m
Profil toru: 0,82 m

Zdobycze medalowe w DMP

  • Złote medale: –
  • Srebrne medale: –
  • Brązowe medale: 2022

Kluby w internecie