Znamy końcowy skład CS Superligi Juniorów. Są zaskoczenia

O północy minął termin zgłoszeń do CS Superligi Juniorów. Do walki o Drużynowe Mistrzostwo Polski do lat 18 stanie dziewięć ekip.

Spore zainteresowanie rozgrywkami

W CS Superlidze Juniorów ujrzymy 9 zespołów, które zostały podzielone na trzy grupy według kryterium geograficznego. Drużynowego Mistrza Polski Juniorów poznamy 14 września na torze jednego z finalistów, a o tym kto będzie gospodarzem turnieju, zdecyduje losowanie. Awans do finału wywalczą triumfatorzy każdej z grup oraz drużyna z drugiego miejsca z największą liczbą punktów. Pierwotnie finał CSSJ miał być zorganizowany przy okazji DMP nieligowych w Żołędowie w weekend 28-29 września. Podział na trzy grupy sprawił, że jeden z terminów przewidzianych na CSSJ został wolny.

W terminarzu na sezon 2024 eliminacje do finału CSSJ przewidziano na: 13 kwietnia, 1 czerwca oraz 22 czerwca. Z uwagi na regionalny charakter grup Biuro Administracyjne Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych upoważni o ustalenie lokalizacji poszczególnych rund koordynatorów okręgów.

Turnieje eliminacyjne będą 15-biegowymi trójmeczami parowymi. Każda ekipa w CSSJ liczy 4 zawodników w podstawowym składzie oraz dwóch rezerwowych – dotyczy to zarówno eliminacji, jak i finału. Za wygraną w rundzie można otrzymać 3 punkty, za 2. miejsce – 2 oraz 1 punkt za 3 miejsce. Pomocniczo będą zliczane małe punkty. W ramach finału zostanie przeprowadzony 24-biegowy czwórmecz parowy. Ten program jest znany z finału CS Superligi Żaków z 2022 roku.

Podział na grupy:

Grupa A:
– KS Orzeł Gniezno
– ULKS Mustang Żołędowo
– TSŻ Toruń

Grupa B:
– LKS Szawer Leszno
– OS Omega Ostrów
– ZKS Zielona Góra

Grupa C:
– Lwy Częstochowa
– TPD Kalety
– Pavart Rawicz (odradzający się klub w 2024 roku korzysta z toru w Częstochowie oraz posiada zgodę koordynatora na występy w okręgu południowym)

Znany format z nową otoczką

CSSJ zastąpi od 2024 roku Młodą CS Superligę. Rozgrywki są eliminacjami do finału Drużynowych Mistrzostw Polski do lat 18. Schemat rozgrywania CSSJ jest podobny do znanego przed laty formatu DMPJ. Teraz jednak rozgrywki są przeprowadzane pod marką CS Superligi.

Od 2025 roku udział w CSSJ będzie obowiązkowy dla ekip występujących w CS Superlidze oraz CS 1. Lidze. Jak mówi nam prezes PFKS Paweł Woźny, rozgrywki z czasem mogą zapewnić reprezentacji mocnych zawodników. – Od kilku lat zauważalny jest brak zawodników w wieku 15-18 lat, dlatego razem z delegatami, którzy przyjechali na Walne Zebranie w Gnieźnie, postanowiliśmy wprowadzić zapis obowiązkowej drużyny juniorów od 2025 roku. Jestem świadomy, że nie każdy klub posiada juniorów w wieku 15-18 lat, ale każdy klub ma żaków, młodzików i kadetów, o których trzeba dbać, żeby za kilka lat kluby miały mocnych juniorów, a reprezentacja Polski solidnych kadrowiczów. Dlatego też chodzi tutaj o podejście typowo szkoleniowe, aby zawodnicy kończący wiek młodzika czy kadeta nie kończyli swojej przygody ze speedrowerem, tylko byli przygotowani na rolę juniora w swoich drużynach – przekazał Paweł Woźny.