Wykonać pierwszy krok. Jedni ku finałowi, drudzy ku awansowi

Po rundzie zasadniczej przyszedł moment, na który czekało wielu sympatyków speedrowera, a więc na fazę play-off CS Superligi oraz finał CS 1. Ligi. W niedzielę 21 sierpnia oczy środowiska zwrócone będą na Wrocław, Żołędowo i Ostrów Wielkopolski. Emocje gwarantowane.

CS Superliga

15:30 – Aquapark Szarża Wrocław vs. Aseko Orzeł Gniezno

We Wrocławiu obie ekipy spotkały się na inaugurację rozgrywek 10 kwietnia, wówczas górą w stosunku 83:75 byli gnieźnianie. Dziś jednak trudno się sugerować tamtym meczem, gdyż wrocławianie borykają się z problemami kadrowymi oraz finansowymi, natomiast gnieźnianie… są mocno zdeterminowani, aby obronić mistrzowski tytuł. Przed sezonem włodarze i zawodnicy Aseko Orła mówili, że ich celem najpierw jest awans do fazy play-off, to im się udało i to z pierwszego miejsca.

Gnieźnianie mają dużo szczęścia, omijają ich też szersze problemy kadrowe wywołane przez, chociażby kontuzje. Ciężko zatem zwiastować inny wynik obu spotkań półfinałowych niż triumfy aktualnych mistrzów kraju. Patrząc na formę Orła oraz brak przebudowy trudnego dla przyjezdnych obiektu przy Parkowej Paweł Woźny śmiało by mógł powoli wybierać, którą kurtkę lub marynarkę spali po finale. Jednak jesteśmy przed półfinałami, a Aquapark Szarża pokazywała w boju z TSŻ-em Schoenberger, iż potrafi sprawiać niespodzianki oraz jeździć zespołowo. Czy Natoński i spółka napsują nieco krwi faworyzowanym gnieźnianom?

16:00 – Autojazda Mustang Żołędowo vs. TSŻ Schoenberger Toruń

Derby Kujaw i Pomorza, których stawką jest udział w finale CS Superligi. Ten mecz po prostu musi rządzić się swoimi prawami i przynieść ogromne emocje. Zarówno żołędowianie, jak i torunianie dysponują w swoich kadrach walecznymi zawodnikami. Autojazda Mustang staje przed okazją na pierwszy w historii medal DMP, co dodaje ekipie z okolic Bydgoszczy dużo motywacji i determinacji. Ich rywalem będzie TSŻ Schoenberger, który chciałby poprawić ubiegłoroczną lokatę, a było nią trzecie miejsce. W grodzie Kopernika są też spragnieni piątego w historii złota.

Gdy obie ekipy spoktały się w rundzie zasadniczej Mustang pokonał torunian przed własną publicznością ośmioma punktami. Warto jednak podkreślić, iż wówczas TSŻ Schoenberger nie miał w swoim składzie Karola Krajewskiego i Zacka Payne’a. A przecież obaj panowie mogą znacząco podnieść poziom zespołu. Dwumecz na linii Żołędowo-Toruń może przynieść wielkie emocje i dużo zwrotów akcji, ciężko jest wskazać faworyta tego starcia. Dużo racji miał Maciej Laskowski w rozmowie z naszym serwisem mówiąc, iż obie drużyny muszą być w pełni skoncentrowane przez 32 biegi.

CS 1. Liga

16:00 – OS Omega INFORNET.EU Ostrów vs. LKS Szawer Leszno

Scenariusz, iż obie ekipy spotkają się w finale był jak to mawiają bukmacherzy i entuzjaści pomnażania lub utraty majątku poprzez zakłady „pewniaczkiem”. Ostrowianie i leszczynianie posiadają w tej chwili zupełnie czyste karty, dlatego ta historia zaczyna się od nowa. Bezwzględnie zarówno Ostrów, jak i Leszno to ośrodki zasłużone dla polskiego speedrowera, obecnie w obu klubach dzieje się dobrze, a i chęci na awans do CS Superligi w tych wielkopolskich miastach są ogromne.

Kolejną piękną sprawą jest fakt, iż obie ekipy dysponują mocnymi składami, gdzie dominują zawodnicy związani ze swoimi miastami. Siłą ostrowian są Szymon Kowalczyk, Marcin Kołata, Bartosz Grabowski i Piotr Jamroszczyk, a więc ludzie, którzy dla speedrowera w tej miejscowości zrobili bardzo dużo. Prezes Przemysław Domagała po Mistrzostwach Europy w Anglii postanowił zakontraktować do swojego klubu Pawła Idziorka, a więc kolejnego rodowitego ostrowianina, który od lat startuje na Wyspach Brytyjskich. Idziorek jest obecnie w doskonałej formie, czego owocem był jedno udany występ podczas ostatnich ME.

Leszczynianie na fali ubiegłotygodniowego triumfu będą chcieli wywieźć jak najwięcej punktów z Ostrowa. Zawodnicy LKS-u Szawer są bardzo doświadczeni i powinni podołać presji finału. Co prawda Szawer nie ma żadnych dodatkowych asów w rękawie, ale kadra, która do tej pory walczyła jest zdolna wygrać dwumecz finałowy i zapewnić klubowi powrót do elity.