Polacy powalczą o medale Mistrzostw Świata w Australii

Od 17 listopada do 3 grudnia 2023 roku w australijskiej Adelajdzie odbędą się Mistrzostwa Świata w speedrowerze. Wśród uczestników znalazło się blisko 30 reprezentantów Polski. 

Ostatnie MŚ odbyły się w 2019 roku w Polsce na torach w Świętochłowicach, Poczesnej, Żołędowie, Toruniu oraz w Lesznie. Tytułu Indywidualnego Mistrza Świata broni Walijczyk Ben Mould. Polacy natomiast staną przed szansą na potrzymanie miana Drużynowych Mistrzów Świata. Ponadto ostatnie IMŚ do lat 18 wygrał Marcel Krzykowski, IMŚ do lat 16 Radosław Morawiak, a IMŚ powyżej 40. roku życia Dominik Rycharski. 

Tegoroczne MŚ odbędą się od 17 listopada do 3 grudnia. Rywalizacja jest toczona na trzech torach w  Adelajdzie, a konkretnie na Findon, Le Ferve oraz Salisbury. Dwa mecze towarzyskie odbędą się na Murray Bridge. Podczas zmagań poznamy mistrzów indywidualnie w kategoriach – open, kobiet, weteranów (powyżej 40. roku życia), grand weteranów (powyżej 50. roku życia), kobiet do lat 19, juniorów (do lat 18), mężczyzn do lat 21, kadetów (do lat 16) – finały w dniach 1-2 grudnia na Salisbury. 

Drużynowo medale zostaną rozdane w kategoriach open, weteranów i juniorów – finały zaplanowano na Le Ferve 25 listopada. Parowo wśród weteranów, juniorów, kobiet i open – finały zaplanowano na Le Ferve 3 grudnia. Przy okazji MŚ zawsze organizowany jest Puchar Federacji. Są to zawody w formie trójmeczu pomiędzy Polską, Australią oraz Wielką Brytanią. W tym roku rywalizacja odbędzie się 18 listopada na torze Findon. 

Polskę na MŚ reprezentować będzie blisko 30 zawodników. Na listach startowych są m.in. Dawid Bas (kapitan reprezentacji i brązowy medalista IMŚ sprzed czterech lat), Fryderyka Wojciechowska (Indywidualna Mistrzyni Europy Kobiet), Zuzanna Klett (pięciokrotna Indywidualna Mistrzyni Polski Kobiet), Jakub Sawiński (Indywidualny Mistrz Europy do lat 18), Mikołaj Menz (Indywidualny Mistrz Polski), Łukasz Nowacki (Indywidualny Mistrz Świata z 2011 roku oraz Indywidualny Mistrz Europy Weteranów), Radosław Morawiak (Indywidualny Mistrz Świata do lat 16). 

Lista zawodników reprezentujących Polskę:
Hosparth Hammers (1):
– Łukasz Nowacki

TSŻ Schoenberger Toruń (6):
– Arkadiusz Szymański
– Dawid Bas
– Jakub Sawiński
– Fryderyka Wojciechowska
– Kosma Syrkowski
– Filip Kowalski 

OS Omega INFORNET.eu Ostrów (3):
– Dawid Lis
– Igor Domagała
– Paweł Szkudlarek 

Autojazda Mustang Żołędowo (3):
– Radosław Morawiak
– Zuzanna Klett
– Adam Łabędzki 

Aseko Ubezpieczenia Orzeł Gniezno (4):
– Paweł Kozłowski
– Mikołaj Menz
– Oskar Dusiński
– Arkadiusz Graczyk 

Szarża Wrocław (1):
– Michał Szmaj

LKS Szawer Leszno (6):
– Jacek Wleklik
– Łukasz Rajewski
– Daniel Kubiak
– Mateusz Ludwiczak
– Patryk Kriger
– Jakub Ignyś 

PKS Victoria Poczesna (3):
– Arkadiusz Dudek
– Alicja Hamara
– Damian Natoński

Lwy Częstochowa (2):
– Tomasz Włodarczyk
– Marcin Jakubiak