Pavart Rawicz wraca na speedrowerową mapę Polski. Jest szansa na tor

Świetne wieści z Rawicza. Po kilkunastu latach przerwy w tym Wielkopolskim mieście ponownie działa klub speedrowerowy.

Piękna historia

Rawicz to bezwzględnie jeden z najbardziej zasłużonych ośrodków speedrowera na świecie. To właśnie pomiędzy Rawiczem a Lesznem odbywały się pierwsze mecze międzymiastowe w historii speedrowera w naszym kraju. Miejscowość była gospodarzem Mistrzostw Świata w 1999 oraz trzykrotnie Mistrzostw Europy w sezonach 1996, 2000 oraz 2008.

RKS Pavart Rawicz funkcjonował w latach 1994-2011. Najbardziej znaną osobą związaną z klubem jest nasza mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk, która w 1998 roku została Drużynową Mistrzynią Europy Juniorów. Klub z Rawicza zapisał się w annałach speedrowera m.in. za sprawą wywalczonych w sezonach 1995 i 1999 złotych krążków Mistrzostw Europy Drużyn Klubowych oraz Drużynowego Mistrzostwa Polski z 1998 roku.

W 2011 roku doszło do zmian we władzach klubu. Jak informował portal speedwaynews.pl, działacze nie przystąpili także do otwartego konkursu ofert na dotację z Gminy Rawicz, a ponadto w związku  z nierozliczeniem się z dotacji Gminy Rawicz na 2011 r. RKS Pavart został postawiony w stan likwidacji. Rozprawa odbyła się w grudniu 2013 r. w Sądzie Rejonowym w Poznaniu a do początku 2014 r. klub został rozwiązany.

Odrodzenie

Nowe otwarcie nastąpiło w 2023 roku, kiedy to Pavart Rawicz występował w rozgrywkach Ligi Diamentowej (rozgrywek w okręgu zachodnim dla zawodników z rocznika 1987 i starszych – dop red.). We wrześniu 2023 stowarzyszenie Pavart Rawicz zostało wpisane do ewidencji stowarzyszeń zwykłych prowadzonej przez Starostę Rawickiego. Klub został też oficjalnie przyjęty do Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych i miał swoich delegatów na Walnym Zgromadzeniu Sprawozdawczym PFKS w Gnieźnie, którzy zostali przyjęci oklaskami.

Osobą, która obecnie odpowiada za speedrower w Rawiczu, jest Aleksandra Kaczmarek, chociaż wcześniej nic jej nie łączyło ze speedrowerem, a nazwisko to zbieżność ze speedrowerową rodziną Kaczmarków. – Początkowo nie zapowiadało się, że będę głównym przedstawicielem Pavartu. Zaczęło się od tego, że pani Marzena Czynsz poprosiła mnie o utworzenie dokumentu, który miał być wysłany do sponsora. I tak się zaczęło. Poznałam szerzej historię Pavartu oraz sytuację, w jakiej się znajdują. Były chęci, ale nie wiedzieli, jak zacząć, więc wzięłam trochę sprawy w swoje ręce i skontaktowałam się z Burmistrzem i kilkoma osobami, żeby nasza rawicka społeczność przypomniała sobie o naszym niegdyś słynnym speedrowerze. Po czasie nazwano mnie „panią prezes”, a formalnie jestem przedstawicielem stowarzyszenia, które z pomocą Arka Hajosta udało nam się utworzyć – opowiada w rozmowie z serwisem cssuperliga.pl Aleksandra Kaczmarek.

Jest szansa na tor!

W sezonie 2024 Pavart ujrzymy w CS 2. Lidze w okręgu południowym. – Jeśli chodzi o Pavart, to pierwszym celem jest pokazanie się oraz przypomnienie, że istniał taki klub i rozpowszechnienie wiedzy na nasz temat. Jeśli chodzi natomiast o cele startowe, to startujemy w Lidze Diamentowej, okręgu południowym oraz ekipa chce startować na szczeblu Mistrzostw Polski Par weteranów. To są działania, które realizujemy w tym sezonie. Jesteśmy wdzięczni ekipie z Częstochowy za wsparcie, udostępnienie toru i życzliwość w stosunku do nas. Kolejne sezony jeszcze nie wiemy, co przyniosą, ale chcielibyśmy, aby Pavart był już organizatorem meczów na swojej ziemi, a więc w Rawiczu – mówi przedstawicielka klubu.

Skoro klub celuje w organizację imprez na własnym terenie, to, na jakim etapie są starania o budowę toru w Rawiczu? – Na chwilę obecną ciężko powiedzieć, bardzo byśmy chcieli, jednak wiadomo, wiąże się to z niemałą inwestycją. Cały czas toczą się rozmowy z panem Burmistrzem oraz przedstawicielami OSIR-u. Widzimy chęć, więc jest szansa, że tor będzie. My wierzymy i walczymy, żeby Rawicz znowu wrócił na mapę speedrowerowych torów w Polsce – puentuje Kaczmarek.

Co ciekawe, w składzie Pavartu znajdują się zawodnicy, którzy przed laty stanowili o sile polskiego speedrowera i to niekoniecznie w barwach klubu z Rawicza, a są to m.in. Damian Woźny, Tomasz Szwajorek oraz Przemysław Binkowski.

Pełny skład Pavartu Rawicz na sezon 2024:
– Damian Woźny
– Mikołaj Kurpisz
– Craig Marchant
– Maciej Pudliszewski
– Tomasz Szwajorek
– Łukasz Kaczmarek
– Jason Ashford
– Artur Poprawski
– Mariusz Sobik
– Arkadiusz Hajost
– Konrad Kurpisz
– Przemysław Binkowski
– Rafał Kurpiel
– Craig Whitehead
– Damian Wojczyński