Kształt rozgrywek ligowych w sezonie 2022

Sześć zespołów stanie w przyszłym sezonie do walki o Drużynowe Mistrzostwo Polski. Przynajmniej na razie – pięć ekip zgłosiło się do CS 1. Ligi. Ustalono już kształt rozgrywek dla obu klas rozgrywkowych. Czeka nas duża dawka ścigania w lewo!

W minionym sezonie liga wystartowała podzielona na dwie dywizje. Zarówno w „A”, jak i w „B” rozegrano dziesięć kolejek rundy zasadniczej, po której sześć zespołów – pięć z Dywizji A oraz mistrz Dywizji B wzięło udział w fazie play-off. W niej rozegrano ćwierćfinały, półfinały oraz decydujące dwumecze o medale. Teraz system tej ulega modyfikacji.

CS Superliga
Rozegrany zostanie sezon zasadniczy składający się z dziesięciu kolejek (każdy z każdym na torze własnym oraz przeciwnika). Cztery najlepsze drużyny awansują do fazy play-off, w których to triumfator podstawowej fazy spotka się z czwartą ekipą w tabeli, z kolei druga drużyna z trzecią. Triumfatorzy dwumeczów utworzą pary finałowe, z kolei przegrali powalczą o brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski.

Drużyna, która zajmie piąte miejsce w rundzie zasadniczej rozegra dwumecz barażowy z wicemistrzem CS 1. Ligi. Szósta ekipa po dziesięciu rundach zostanie automatycznie zdegradowana na niższy szczebel ligowy na sezon 2023.

CS 1. Liga
Do rozgrywek zgłoszonych zostało pięć zespołów, jednakże Polska Federacja Klubów Speedrowerowych przygotowała dwa warianty dla pierwszoligowej rywalizacji. Jeśli do rywalizacji przystąpi pięć lub sześć zespołów (zarząd czeka do 23 grudnia na zgłoszenie), wówczas po rozegraniu rundy zasadniczej odbędzie się dwumecz finałowy, pomiędzy dwiema najwyższej sklasyfikowanymi drużynami. Zwycięzca tego pojedynku awansuje do CS Superligi, z kolei przegrany powalczy w meczu barażowym.

W przypadku startu czterech drużyn rozegrana zostanie podwójna seria zasadnicza, czyli każda ekipa zmierzy się z każdą u siebie i na wyjeździe dwukrotnie. W tym wariancie zostało ustalone, że nie odbędzie się runda play-off, wobec czego status mistrza 1. ligi i awans uzyska drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów.

W przypadku startu drużyny rezerw (w sezonie 2021 i 2022 dotyczy to Szarży Wrocław, ale zasada jest stała), zostaje ona pominięta w końcowej klasyfikacji ligi przy ustalaniu prawa awansu do wyższej klasy rozgrywkowej.