Kończymy sezon zasadniczy. Hit na zapleczu CS Superligi

Dla niektórych nadchodząca niedziela to koniec sezonu, dla innych natomiast to dopiero początek poważnej walki i przedsmak fazy play-off. Wiadomo już praktycznie wszystko, co najważniejsze – znamy uczestników fazy play-off, ekipę, która wystąpi w barażu o utrzymanie oraz spadkowicza. Najbliższa 10. kolejka CS Superligi i CS 1. Ligi już w 14 sierpnia.

CS Superliga

11:00 – Aquapark Szarża Wrocław vs. TSŻ Schoenberger Toruń (71:84)

Co tam się dzieje? Świat speedrowera od blisko dwóch tygodni jest bombardowany różnymi doniesieniami na temat sytuacji we wrocławskim klubie. Skupmy się jednak na faktach i oficjalnych informacjach, najpierw Aquapark Szarża poddała walkowerem mecz w Żołędowie. Potem okazało się, iż w sezonie 2022 wrocławianie nie będą mogli dysponować już Dawidem Basem i menadżerem Witoldem Strzelcem. Ponadto karierę zakończył Wiktor Czerwiński. Nie ma to jednak żadnego związku z kolejnym problemem „Rateli”, jakim są finanse i opóźnienia w wypłatach od sponsorów oraz odmówienie przez Urząd Miasta przyznania transzy dotacji.

Aquapark Szarża pozyskała Ksawerego Kielaszewskiego i to on mógłby być ogromną wartością dodaną w tym momencie, lecz jak zapewnił nas prezes klubu, kontrakt ma tylko i wyłącznie charakter grzecznościowy i nie jest powiązany z rozgrywkami o DMP. Mimo wszystko osłabieni wrocławianie przystąpią do fazy play-off, a ich rywalem będzie albo Aseko Orzeł Gniezno, albo TSŻ Schoenberger Toruń. Właśnie z drugim ze wspomnianych zespołów zmierzą się na koniec fazy zasadniczej. Przed rokiem torunianie polegli w stolicy Dolnego Śląska, lecz od tego momentu obie ekipy mocno się zmieniły.

Biorąc pod uwagę, z czym borykają się „Ratele” i to, w jakiej dobrej dyspozycji są torunianie, którzy ostatnio jako pierwsi pokonali Aseko Orzeł Gniezno, to faworytem tego starcia są podopieczni Pawła Cegielskiego. Jeżeli Drwęca wygrałaby z Mustangiem, a wrocławianie z torunianami za trzy punkty, to Aquapark Szarża może zakończyć sezon zasadniczy na trzecim miejscu. Trzymamy kciuki za widowisko i sport, w tej jakże trudnej sytuacji.

14:00 – MS Śląsk Świętochłowice vs. Aseko Orzeł Gniezno (55:105)

Mecz de facto o nic. Aseko Orzeł wygraną w rundzie zasadniczej ma w praktyce w kieszeni, a MS Śląsk będzie musiał walczyć w barażu z wicemistrzem CS 1. Ligi. Mimo wszystko gnieźnianie powinni się postarać i potwierdzić swoją klasę, bowiem przed tygodniem przegrali pierwszy mecz w tym sezonie. Świętochłowiczanie natomiast rozpoczną przygotowanie na spotkania barażowe i test na tle mistrza kraju i lidera CS Superligi może być dla nich cenny. Trener Marcin Erbisz jest w stanie zmontować zespół, który może się skutecznie podstawić faworyzowanym podopiecznym Marcina Puka. 

Swoją drogą starcie to pokazuje jak przewrotny bywa sport, w sezonach 2020 i 2021 obydwie ekipy spotykały się w finale walki o DMP, a dziś znajdują się na nijako przeciwnych biegunach najwyższej klasy rozgrywkowej. Niedzielny mecz raczej nie przyniesie tak wielkich emocji, jak batalia o mistrzowskie tytułu, lecz dla kibiców, którzy przychodzą na obiekt przy Skałce ważniejsze jest, aby ich ulubieńcy pokazali kawałek niezłego speedrowera. A to jest bardzo możliwe.

15:30 – Drwęca Kaszczorek vs. Autojazda Mustang Żołędowo (63:94)

Kolejny w ten weekend dowód przewrotności sportu. Przed rokiem obie ekipy toczyły piękny bój o triumf w dywizji „B”, dziś jednak Drwęca spada z CS Superligi, zaś Autojazda Mustang ma w perspektywie fazę play-off i realną szansę na pierwszy w historii klubu medal DMP. Fakt, faktem dla „Wodników” rozgrywki w 2022 roku to istna walka o przetrwanie, zaś „Koniki” zimą znacząco wzmocniły swoją kadrę m.in. poprzez pozyskanie Marcina Szymańskiego.

Jasnym faworytem w tym meczu jest drużyna z gminy Osielsko, lecz turkusowo-bordowi pokazali przed tygodniem w Świętochłowicach, iż są zespołem, który potrafi się postawić, nawet pomimo osłabień.

CS 1. Liga

13:00 – Szarża II Wrocław vs. PKS Victoria Poczesna (58:100)

Dla rezerw „Rateli” będzie to kolejna okazja do zebrania doświadczeń, zaś dla pocześnian szansa na kolejne trzy punkty. Faworytem tego meczu jest PKS Victoria. Filu-Bud Szarża na pewno będzie dążyć do tego, by dojechać do mety z bilansem punktowym, bo jak na razie ta sztuka im się nie powiodła. Łatwo jednak nie będzie, bo pocześnianie mogą zawitać z wielokrotnymi medalistami mistrzostw Polski. Niestety dla zawodników obu drużyn będzie to również ostatnie w tym sezonie spotkanie.

16:00 – LKS Szawer Leszno vs. OS Omega INFORNET.eu Ostrów (74:82)

Dwie najmocniejsze ekipy CS 1. Ligi spotkają się w Lesznie, a na dodatek będą  to derby Wielkopolski. Zapowiada się niesamowite starcie, które stanowi przedsmak finału rozgrywek. Liderem zaplecza CS Superligi jest ekipa z Ostrowa, tuż za nią znajdują się leszczynianie. „Bażanty” mimo szerokiej kadry mogą mówić o sporym pechu, gdyż w ciągu sezonu wielu zawodników z ich składu doznało wszelkiej maści urazów. Wydawać się może, iż te problemy już za podopiecznymi Mateusza Jess.

Ciężko wskazać jasnego faworyta tego meczu. Obie drużyny mają za sobą mocne argumenty i z całą pewnością niedzielny mecz przyniesie wielkie emocje. Wreszcie na torze wystąpią dwie równorzędne i klasowe ekipy. Paradoksalnie to starcie nie będzie miało żadnego znaczenia, gdyż prawdziwe losy awansu rozstrzygną się w finale CS 1. Ligi.