Federacja: Dopuszczenie do Młodej CSS lub CSS Żaków klubu, który nie ma seniorskiej drużyny, byłoby nieuczciwym postępkiem

Polska Federacja Klubów Speedrowerowych pragnie odnieść się do słów prezesa klubu SFC Lwy CzęstochowaJanusza Danka o rzekomych niezrozumiałych decyzjach PFKS dotyczących niedopuszczenia drużyny z Częstochowy do CS Superligi Żaków.

10 grudnia na jednym z częstochowskich portali internetowych ukazał się materiał dotyczący obecnej sytuacji w klubie SFC Lwy Częstochowa. Drużyna ta nie wystartuje w CS Superlidze w sezonie 2022. We wspomnianym materiale prezes klubu, Janusz Danek mówi, iż z powodu niezrozumiałej decyzji Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych częstochowianie nie mogą wystawić również drużyny w CS Superlidze Żaków i Młodej CS Superlidze.

Z ogromnym zdziwieniem czytaliśmy wywiad z prezesem klubu z Częstochowy. Jako Zarząd PFKS chcielibyśmy przypomnieć, że w momencie utworzenia rozgrywek dla najmłodszych zawodników pojawił się zapis mówiący, że aby wystartować w CS Superlidze Żaków (utworzone rok później zmagania Młodej CS Superligi kierują się tą samą zasadą), należy również posiadać seniorską drużynę w rozgrywkach CS Superligi (obecnie: lub CS 1. Ligi) i ów przepis nie jest czymś nowym. Pomijając bardzo prawdopodobny brak znajomości aktualnych regulacji i wytycznych, to ze strony prezesa Lwów padło zapytanie o możliwość startu w Młodej CSS i CSS Żaków, na które otrzymał odpowiedź według wymienionych zasad. Takie podejście do sprawy uważam za najzwyklejszą złośliwość lub próbę nagięcia zasad przez nacisk medialny – mówi wiceprezes PFKS, Maciej Laskowski.

To właśnie dzięki temu przepisowi, dwa lata temu w CS Superlidze pojawiła się PKS Victoria Poczesna, a w przyszłym roku dołączy ZKS Zielona Góra. – Dopuszczenie do rozgrywek dla zawodników do lat 12 klubu, który nie posiada seniorskiej drużyny, byłoby nieuczciwym postępkiem wobec obu (a może i innych klubów) wspomnianych drużyn. Owszem, na przykład PKS Victoria Poczesna swoje „odcierpiała”, bo był moment, w którym przegrywali swoje mecze, ale teraz sportowo podnoszą poziom pierwszej ligi, więc to jest świadectwo o rozwoju klubu. Dodatkowo coraz lepsze wyniki osiągają m.in. Oskar Dusiński i Aleks Radło, więc widać efekty szkolenia w tym klubie. Pozostaje mieć nadzieję, że inni korzystając ze sprawdzonego w boju modelu tworzenia i funkcjonowania drużyny, z roku na rok również będą podnosić swój poziom – dodaje Laskowski.

Przypominamy, że wciąż trwa uzupełniający proces licencyjny. Do 23 grudnia kluby mają czas na to, aby zgłosić się do startu w CS 1. Lidze.Klub z Częstochowy również może wysłać zgłoszenie, co pozwoli nam wypełnić lukę w pierwszoligowym terminarzu, a klubowi wystawić klub w CS Superlidze Żaków – zauważa wiceprezes PFKS.